POOL KRAADI – Kuidas kanda kliimapööret?

19. oktoobril 2020 avati Solaris keskuses Eesti Lavastuskunstnike Liidu näitus ”POOL KRAADI: Kuidas kanda kliimapööret”, mille fookuses on jätkusuutlikkusega seonduvad võimalused ja väljakutsed moe- ja rõivatööstuse kontekstis. Osalevad 10 kunstnikku ELKL-ist.

Kostüümikunst on lavastuskunstnike loomingus üks peamine kommunikatsioonivahend ning moetööstus asub teatavasti planeeti reostavate tööstusharude seas esirinnas. Maailma moepealinnas Pariisis allkirjastatud kliimakokkulepe näeb ette hoida ülemaailmne keskmine temperatuuri tõus võrreldes tööstusajastu eelse ajaga 1,5°C juures ning tänaseks on selleni jäänud veel pool kraadi. Näituse eesmärk on seada küsimärgi alla mõtteviisid, mis tarbimisühiskonna globaalse katastroofi äärele toonud on, ning pakkuda eksperimentaalseid lahenduskäike alternatiivseteks tulevikustsenaariumiteks.

Mõistmaks kiirmoe fenomeni heidavad näitusel eksponeeritavad kostüümi-installatsioonid valgust ka laiematele teemadele nagu lõputu majanduskasv ja ületarbimine, linnastumine ja ülerahvastatus, inimkonna düsfunktsionaalne suhe loodusega, käsitöö traditsiooni ning sotsiaalse ja kultuurilise pärandi hoidmine massikultuuri ajastul, kunstiliste ja teaduslike eksperimentide roll tulevikurõivaste loomisel.

Näituse ettevalmistusprotsess sai alguse 2020. aasta kevadel ning koroonakriisi mõju kunstnike loomeprotsessile on selgesti tajutav. Seos pandeemiate ja kliimamuutuste vahel on tuntud tõsiasi. Kriisijärgses maailmas on inimkonna suhe keskkonnaga aktuaalsemgi kui varem ning kunstil ja kunstnikel on ”uue normaalsuse” kujundamisel kindlasti oluline roll. Rõivaid kandes puutuvad moetööstusega igapäevaselt kokku kõik inimesed olenemata soost, maitse-eelistustest, sotsiaalsest kuuluvusest või kultuurilisest taustast. Kaubanduskeskus alternatiivse näitusepinnana pakub võimalust kaasaegsest kunstist osa saada ka neil, kes regulaarselt galeriisid ei külasta.

Solaris keskus on näituse toimumispaigaks sobilik just seetõttu, et vastandub oma poodide valikus kiirmoele ning pakub vastutustundlikult toodetud Eesti ja Põhjamaade disaini. Näituse avamine toimus 19.oktoobril kell 13.00 keskuse I korruse fuajees ning näitusetöödega sai seal tutvuda kuni 31. oktoobrini. Pärast näituse sulgemist Solaris keskuses avatakse näitus virtuaalkeskkonnas ELKL-i kodulehel.

Eesti Lavastuskunstnike Liit käivitas 2017. aastal näitustesarja “1:10”, mille eesmärk on lavastuskunstnike eriala avalikkusele laiemalt tutvustada. Eelnevalt on juba toimunud kolm näitust kolmel aastal: 2017 “Võimatud ruumid” Eesti Rahva Muuseumis Tartus; 2018 “Võõrad” Niguliste muuseumis aastal ja 2019 “Multiversum” ArtDepoos.

Osalevad kunstnikud: Liisi Eelmaa, Ellen-Alice Hasselbach, Liina Keevallik, Laura Kõiv, Marge Martin, Alyona Movko-Mägi, Maarja Pabunen, Kersti Prosa, Nele Sooväli, Tuulikki Tolli

Kuraator: Maarja Pabunen

Ekspositsiooni kujundus: Liina Tepand

Digiplakati animatsioon: Alyona Movko-Mägi

Virtuaalnäituse ülesvõtted: Laura Kõiv, Ramin Pourmand, Marge Martin

Täname: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kunstnike Liit, Solaris keskus